1870’ten Beri Süren Gelenek: Honey Leaves

 

HoneyLeaves, Hizan Balı olarak bilinen organik balın üretimini yapıyor. 1870’ten beri Türkiye’nin en yüksek yaylarından biri olan Hizan Yaylası’nda yapılan bal üretim yöntemini kullanıyor.

Bitlis’teki Hizan Yaylası’nın 2500’ye yakın farklı çiçeği barındıran zengin bitki örtüsünde, yerleşim alanlarına uzak temiz bir doğa içerisinde yer alan kovanlarda üretim gerçekleştiriliyor.

Yaylaya ulaşımın dahi atlarla sağlandığı bir yükseklikte; zarar görmemiş en taze çiçeklerden toplanan özler organik kovanlar içerisinde arılarımız tarafından işleniyor. Bütün süreç doğal sisteme uyumlu, ekolojik araçlarla ve kimyasal hiçbir madde katılmadan gerçekleşiyor.

Honey Leaves olarak organik üretim süreçlerimizde, hiçbir canlının zarar görmemesini sağlamak için, 1870’ten beri sabır ve özenle çalışıyoruz.

Polen Zenginliğinde Dünya Birincisi

Honey Leaves,  yapılan analiz ve ölçümler sonucu balın içerdiği polen çeşitliliğinde Dünya Birincisi seçilmiştir.

Honey Leaves, bal mucizesini sizlerle buluştururken lezzetinden doğallığı kaybetmiyor. Yüzyıllardır süren geleneği e-ticaret platformuyla birçok kişiye ulaştırmayı hedefleyen Honey Leaves organik üretilmiş bal çeşitlerini farklı seçeneklerle sunuyor.

ASELBAL, lezzetin ve sağlığın kovanından gelen bal tadıyla şimdi tüm dünyada!

 

Honey Leaves ile Doğallık Güvencesi

Her zaman sağlıklı, saf ve doğal balı sunmak için çalışıyoruz.

Honey Leaves 2004 yılından bu yana organik bal üretimi yaparak, Türkiye’de ilk sertifikalı organik bal üretim tesisini kurdu. Sizlere en doğal balı sunmak neler mi yapıyoruz?

 

·         Organik balların üretildiği çerçevelerde hiçbir şekilde sanayi mumu(parafin) kullanmıyoruz. Çerçeveler tamamıyla arıların kendi ürettiği organik mumlarla işleniyor.

·         Organik kovanlarımızın bulunduğu bölgelerde hiçbir şekilde zirai ilaçlama yaptırmıyoruz.

·         Arıların su aldığı bölgede hiçbir şekilde egzoz gazını bulunmadığı yerleşim yerlerden uzak yüksek yaylalarda üretimimizi yapıyoruz.

·         Arılarımıza bal verimini arttırması için hiçbir katkı maddesi vermiyoruz.

·         Organik balın üretildiği kovanlara boya sürmüyor, kovanlarda naylon örtü kullanmıyoruz. Böylece, tüm sene boyunca güneşin altında bekleyen kovanlarda zamanla ürüne kimyasal, inorganik maddelerin bulaşmasının önüne geçiliyor.

·         Diğer konvansiyonel üretim yapan kovanların aksine organik kovanlarımızdaki çiviler, teller vb diğer metal akşamların tamamı paslanmaz krom çelik malzemelerden seçiyoruz.

·         Arılarımıza, arı hastalıklarına karşılık kovanda kimyasal iz bırakan hiçbir ilaç vermiyoruz. Doğal yöntemlerle çözüm üretiyoruz.

·         El değmeden ve hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilen ASELBAL ürünlerimizi hijyen koşullarına uygunluk için Avrupa’daki akredite laboratuvarlarda test ettiriyor, ancak onaylandıktan sonra siz değerli müşterilerimize sunuyoruz.

·         Sizin kadar, doğanın ve canlıların da hayatını kendi hayatımız gibi görüyor, her zaman özenle ve sabırla işimizi sürdürmek için çalışıyoruz.